Domain(Alan Adı) ?

 

Domain" terimi Türkçe'ye "alan adı" olarak çevrilmiştir.

Domain (alan adı) sizin, yada sizin sahibi olduğunuz şirketin İnternette olan kurumsal kimliğidir.

İnternet sitesi sahibi olabilmek için alanadına (domain) başvurduğunuzda size bir IP numarası verilir. İnternet sitelerinin çalışma mantığı tescil edilen isim ile o ismin çalıştığı sunucunun IP adresinin eşleşmesi sonucunda sunucuda ilgili siteye ait dosyaların tarayıcı ekranına aktarılması şeklindedir. Her internet sitesinin 77.223.137.80 gibi IP adresi bulunmaktadır.

Örnek olarak www.comtr.com.tr adresimizin Ip adresi(numarası) 77.223.137.80 ' dir.

Alanadı (Domain) IP adreslerine bağlı sitelerin görünen isimleridir.

Yani bizler internet tarayıcımızın adres çubuğu kısmına alanadımızı (domain) yazdığımızda ilgili ismin bağlı olduğu IP adresine bağlantı kurulur.

Domain kavramını Kişisel telefonunuza benzetebilirsiniz.Örnek olarak:

Herhangi bir arkadaşınızı aramak için herseferinde numara girişi yapmazsınız.Adres defterine kayıt edersiniz örnek olması amacıyla Fatih ismini kullanalım.

Arkadaşınız Fatih'i aramak için adres defterinden ismini seçerek ara demeniz yeterli olur.Domain kavramı ve adres defteri(rehber) kavramı arasındaki makinesel mantık aynıdır.

Domain kavramı bu şekilde hafızamızda kalması güç olan Ip numaralarının yerine daha kolay bir kullanım için yapılmış protokoldür.

Domain diye bir kavram olmasaydı www.comtr.com.tr için herseferinde "77.223.137.80" ve google için "74.125.67.100" yazmanız gerekli olacaktı.

Domain isimlerinin kullanılmış olması sayesinde Ip kavramı tam olarak makinalar arası iletişim olarak kullanılır olmuştur.